Otomatik Şanzıman Yağ Değişimi

Dünyada neredeyse çoğu araba, ülkemizde ise hızla artarak çoğalan otomatik vitesli araçların %60 dan fazlası türkiyede yaygın bir şekilde artarak kullanılıyor.Hiçbir işlem yapmadan vitesin direk nasıl geçebildiğini otomatik şanzıman sayesinde nasıl işlem yaptığını detaylı olarak bilgilendireceğiz.Otomatik vitesli araçların en önemli özelliği otomatik şanzımanlarının bulunmasıdır.

Otomatik Şanzıman Yağ Değişimde Yağ Kötü Olursa

Şanzıman yagının kalitesi düşük olursa köpürür, köpüren yag hidrolikde iletkenliği zorlaştırır. Vites geçişlerinde kaydırmalara sebep olur. Yagın kalitesini düşürmek için ek katkılar koyalar ve bunlarda şanzımana zarar verir. Otomatik şanzıman; motordan çok çok daha pahalı masraflar açabilir.

Otomatik Şanzıman Yağ Değişiminde Yağ Kaliteli Olursa

Şanzıman yagı düzgün olursa, zamanında bakımlarını periyodik olarak yapılırsa şanzıman çok daha uzun ömürlü olur ve daha az maliyetle daha uzun yıllar kullanabiliriz. Türkiyede hava şartlarına göre şanzıman yağları ömürlük değildir.30-40 bin KM ‘de bir şanzıman yağını değiştirmek zorundayız. Şanzıman yagını değiştirmezsek şanzıman aşınır , aşınır daha sonra şanzıman revizyon ister buda size çok maliyetli olur.Periyodik olarak şanzıman yağını ve şanzıman filtresini 30-40 bin km ‘de bir değiştirirseniz hem şanzımanın içindeki zararlı maddeleri almış oluruz şanzıman içinde uzun vadede kullanma olanağımız artar.